روز مهندس گرامی باد

روز مهندس گرامی باد

5 اسفند ، روز بزرگداشت خواجه نصرالدین طوسی ، روز مهندس را خدمت همه خدمتگذاران این مرز و بوم و همکاران گرامی  تبریک عرض می نماییم.

مهندس کیست؟

مهندس در لغت به معنای کسی است که به علم هندسه آگاه داشته باشد.در اکثر کتابهای مرجع جهان مهندس به كسي گفته می شود که برای هر مشکلی بهترین راه حل را پیدا میکند که  شامل جنبه‌های کیفی، کمی، فیزیکی، اقتصادی و غیره باشد.

ویژگی های یک مهندس

  1. تحقیق علمی، فنی و صنعتی شخص مهندس به منظور کشف را‌ه‌حل‌های تازه و سودمند.
  2. توسعه فنی به منظور اعمال دستاوردهای تحقیقات موجود برای غلبه بر یک مشکل یا بهبود کمی و کیفی سیستم و ابزار .
  3. طراحی یک یا چند ساختار، سیستم یا ابزار با بهره‌گیری از مدل‌های مهندسی، روش‌ها، نیازهای کنونی و شرایط خاص.
  4. ساخت که بر اساس آن مهندس وظیفه دارد ضمن آماده‌سازی فضا و محیط تولید، رویه ساخت، کیفیت محصول يا احداث بنا-سازه، هزینه تمام شده و نحوه سازماندهی منابع و تجهیزات را مشخص کند.
  5. تولید محصول یا سیستم که شامل “برنامه ریزی و زمان ‌بندی کار” ، انتخاب و مشخص کردن ترتیب فرآیندها، ابزارها، مواد اولیه، چیدمان ، عناصر و اجزای سیستم نهایی ، آزمایش، بازرسی و عیب‌یابی محصول است.
  6. به کاراندازي و بهره برداري یک سیستم یا محصول که ممکن است توسط افراد دیگری تولید شده باشد. این مهارت شامل آشنایی با کنترل‌های مکانیکی، الکترونیکی یا نرم‌افزاری ابزار و سیستم، تامین نیرو و انرژی لازم برای به کار افتادن آن حمل و نقل، ارتباطات و جنبه‌های اقتصادی است.
  7. مدیریت ابزارها و سیستم‌ها به خاطر تحلیل وضعیت گذشته و حال پروژه هاي اجرايي، تجهیزات و دستگا‌ه‌ها، پیش‌بینی وضعیت آینده آن‌ها و سازماندهی منابع مالی، انسانی و اطلاعاتی موجود برای کسب نتایج بهتر در آینده.

اما سرآمد تمامي فوق بايد اخلاق مهندس، وجدان بيدار، پايبندي به موازين، آيين نامه و استانداردها ، رعايت اصول در روابط متقابل، و همچنين روحيه همکاری و كار جمعی را اضافه نمود .

دماو ند در شبکه های اجتماعی

تمام حقوق این وبسایت برای گروه صنعتی دماوند محفوظ است